طول مطالعه: 4 دقیقه

یک میلیون خودرو با قیمت ۸ هزار دلار اگر قرار باشد توسط زرخودرو تولید شود، حداقل بودجه ۸ میلیارد دلاری برای سرمایه در گردش نیاز دارد. از سوی سالانه ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار سرمایه در گردش نیاز دارد. حدود یک میلیارد یورو خط بدنه سازی و به همین مقدار نیز سرمایه برای سالن پرس نیاز دارد. باتوجه به سرعت خط مذکور امکان تولید سالانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار دستگاه وجود خواهد داشت؛ بنابراین برای تیراژ تولید یک میلیون دستگاه در سال باید سالن پرس، موتورسازی و خط رنگ مخصوص خود شرکت وجود داشته باشد. ​.

تورم اقتصاد جهانی
مدعی شدند که زمین در جاده مخصوص خریداری کردند، این درحالی است که تا شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران سازمان محیط زیست مجاز به اعطا مجوز برای تولید خودروسازی نیست. در نشست خبری گروه زر ظاهرا عنوان شده که در اتوبان کرج (جاده مخصوص) زمینی برای احداث خودروسازی خریداری شده است، آیا این موضوع خلاف قوانین زیست محیطی نیست؟ برخی کارشناسان صنعت خودرو کشور معتقدند چنانچه نگاه این گروه تولیدی، تولید خودروهای داخلی باشد، وعده تولید سالانه یک میلیون دستگاه خودرو عملی نیست.

در پایان چنین موضوعاتی به نام تولید خودرو اقتصادی براساس تبصرهای که در حال تدوین آن هستند، ممکن است ختم به مونتاژ یا واردات چند هزار دستگاهی خودروهای چینی شود. گردش مالی گروه بهمن، کرمان خودرو یا مدیران خودرو که چری پشت آن است، چند برابر زرماکارون است، این خودروسازان با چالش تیراژ همراه شدند. همانطور که شما اشاره کردید، قرار است ظرفیت تولید یک میلیون دستگاه خودرو را ایجاد کنند، آیا با شرایط فعلی صنعت در کشور میتوان به چنین تیراژی دست یافت؟  ​ ​.

بزودی در ایران به اندازه تولید ۳۰ تا۳۵ میلیون دستگاه خودرو ظرفیت میخواهند ایجاد کنند، اما نتیجه آن تیراژ تولید ۲۰۰ هزار دستگاه خواهد بود. اگر محصولی با قیمت ۶ تا ۸ هزار دلار قرار باشد تولید شود، تیراژ تولید بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار دستگاه در سال خواهد بود. احداث زیر ساخت تولید یک میلیون دستگاه خودرو در سال با چه تکنولوژی خواهد بود؟ زر ماکارون، ماموت، گلرنگ و میهن که یک کنسرسیوم تشکیل دادند، هریک به دنبال خودروسازی خواهند بود.

با در نظر گرفتن گرانی قیمت ماکارونی در ایران نسبت به ایتالیا، آیا این گروه میتواند خودروسازی را نجات دهد؟ به عنوان پرسش نخست آیا زر خودرو میتواند خودروهای اقتصادی تولید و قطب سوم خودروسازی کشور در راستای بهبود وضعیت شود؟ پیش از این یکی از مدیران گروه صنعتی زر درباره تولید خودرو در این شرکت گفته بود: میخواهیم انقلابی در صنعت خودروسازی کشور ایجاد کرده و خودروهای کاملا متفاوتی وارد بازار شوند. ​​!

نتایج قرعه کشی ایران خودرو Yjc این موضوع که از مدتها پیش توسط همین گروه تولیدی، مطرح بود، با یادآوری این خبر توسط مدیر اجرایی این شرکت، تایید شد و اعلام شد که مجوزهای جدید را برای تاسیس کارخانه خودروسازی از وزارت صمت دریافت کرده و جواز تولید "زر خودرو" برای گروه صنعتی زرماکارون از سوی وزارت صمت صادر شده است. به گزارش نبض بازار، به دنبال بحثهای مطرح شده مبنی بر تولید خودرو توسط یک شرکت تولیدی صنعتی، سخنگوی وزارت صمت، با اشاره به تفاهمنامه امضا شده در سال ۱۴۰۰ در جهت اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی و توسعه سرمایهگذاری، موافقت وزارت صمت و اعطای مجوز برای تاسیس کارخانه تولید خودرو را تایید کرده و گفته است چنانچه این گروه صنعتی به ظرفیت اعلامی در تولید خودرو برسد، میتواند رقیبی برای دو خودروساز بزرگ کشور به حساب آید.

خرید گیم تایم Wow
خودرو یک کالا تورمی است، سرمایه گذاری و احداث چنین خودروسازی میتواند در تورم اثر گذار باشد؟ این شرکت مدعی است میخواهد قطب سوم خودروسازی در کشور باشد و سالانه یک میلیون دستگاه خودرو تولید کند. ظرفیت تولید یک پلت فرم باید دو تا سه میلیون دستگاه در سال باشد، روی این پلت فرم تولید یک محصول (به عنوان مثال سدان) باید حداقل ۴۰۰ هزار دستگاه در سال باشد. اگر ظرفیت تولید یک میلیون دستگاه خودرو در سال بخواهد محقق شود، «زر خودرو» سرمایه گذاری ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلاری باید انجام دهد.

به بیانی بهتر اگر این ظرفیت بخواهد محقق شود، «زر خودرو» سرمایه گذاری ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلاری باید انجام دهد. «زر خودرو» چه شریک خارجی خواهد داشت؟ به بحث سرمایه گذاری و خطوط تولید اشاره داشتید، خطوط رنگ، پرس و بدنه چه مقدار سرمایه نیاز دارد؟ دست یابی به تیراژ یک میلیون دستگاهی خودرو نیازمند چه زیرساختی است؟ از سوی تولید یک میلیون دستگاه خودرو در سال نیازمند یک نیروگاه برق برای تامین برق است.

زلنسکی بازیگر طنز
در پاسخ به قسمت دوم سوال شما باید گفت؛ ایران خودرو با تمام زیرساختش نتوانسته یک میلیون دستگاه خودرو تولید کند و از سوی در دنیا پلنت یک میلیون دستگاهی نداریم. ولی هیچ پلنت متمرکز برای تولید بیشتر از ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو به صورت سالانه، در دنیا نداریم. عدد سرمایه گذاری آن بیشتر از تصور گروه زر است، خط رنگ و بدنه سازی برای تیراژ یک میلیون دستگاهی نیاز است؛ بنابراین خطی که بخواهد یک میلیون دستگاه در سال را پشتیبانی کند نیاز به چهار پلنت رنگ دارد.

چنین خطی نیازمند ۵۵۰ تا ۶۰۰ میلیون یورو سرمایه است. لازم به ذکر است که کل بازار خودرو کشور در حال حاضر ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو ظرفیت دارد. خط تولید خودرو به صورت استاندارد نهایت ظرفیت آن ۶۰ دستگاه در ساعت است. پوتین، رئیس جمهور موفق روسیه است که در کشورش طرفداران بسیار زیادی دارد از سال ۱۹۹۹ به این سمت، همواره در راس قدرت بوده است. هرگاه این شرکتهای مدعی، قادر به تولید محصول در یک بازار آزاد و به قیمت مناسب و البته قابل رقابت با بازارهای خارجی باشند، میتوان تحلیل کرد که توان تولید محصول در صنعت دیگری را نیز دارند یا خیر. ​!

آخرین بروزرسانی در: