طول مطالعه: 4 دقیقه

تولید ناخاص داخلی یکی دیگر از متغیرهای مورد بررسی است که ضریب آن در مدل کشش درآمدی کوتاه­مدت تقاضای انرژی را نشان می­دهد. انجام چنین مطالعه­ای مستلزم توجه به تحولات تقاضای انرژی است. چون سوخت اصلی مورد استفاده در بخش جاده­ای ایران بنزین است، بنابراین تقاضای انرژی بخش جاده­ای نسبت به تغییرات قیمت بنزین نسبتاً حساس و با کشش است. نکته­ی مهم در بخش حمل­ونقل تقاضای انرژی این بخش است.

میانگین تورم جهانی

افزایش کشش پذیری تقاضای بنزین نسبت به قیمت آن منجر به جایگزینی سوخت گاز طبیعی به جای بنزین، گازسوز­شدن بسیاری از خودروها، کاهش ترددهای بی مورد، استفاده بیشتر از سیستم حمل­ونقل عمومی و خارج کردن وسایل نقلیه فرسوده با مصرف سوخت بالا شده­است. تقاضای انرژی بخش جاده­ای نسبت به تغییرات قیمت گاز طبیعی نسبتاً حساس و با کشش است. این بدین معنی است که پیشرفت سیستم حمل­ونقل عمومی و نیز تولید وسایل نقلیه با کارایی مصرف انرژی بالاتر می­تواند روی تقاضای سوخت در ایران تأثیر بگذارد.

علت تورم جهانی محور اول فعالیت­های مدیریت بهینه­سازی مصرف سوخت در بخش حمل و نقل در واقع کاهش روند مصرف فرآورده­های نفتی در بخش حمل و نقل و نیز کاهش حجم آلاینده­های تولیدی ناشی از کاربرد سوخت در این بخش و بعنوان هدف ثانوی بوده است. سپس، به بررسی توابع تقاضای صنعتی انرژی، تقاضای مسکونی انرژی و نیز تقاضای سوخت در بخش حمل و نقل پرداخته­اند. طاهری و منظور(1388)، به بررسی الگوسازی تقاضای انرژی پرداخته­اند. کشش درآمدی تقاضای انرژی بالاست و این نشان دهنده تأثیر افزایش درآمد بر افزایش تقاضای انرژی بخش حمل­ونقل را نشان می­دهد.

قیمت ایرپاد پرو 2021

مقدار انرژی مفید به­دست آمده از مقداری انرژی مفروض انرژی نهایی، بستگی به کارایی دستگاه­های مصرف­کننده نهایی انرژی دارد(درخشان، 1381، ص12). هر یک از شیوه­های حمل و نقل ویژگی­های خاصی دارد که آنها را در برنامه­ریزی کلان اقتصادی از همدیگر متمایز می­کند. در این الگو در ساده­ترین حالت فرض می­شود که مصرف کنندگان، بنزین و خدمات خودرو را برای تولید هر مایل حمل و نقل خریداری می­کنند. این مسئله نشان­دهنده تأثیرپذیری بالای تقاضای انرژی بخش حمل و نقل جاده­ای از تغییرات تولید ناخالص داخلی در ایران است.!

قرعه کشی خودرو 25 تیر 1401

برای آزمون ایستایی سری­های مصرف انرژی در بخش حمل­ونقل، قیمت حامل­های انرژی بنزین، نفت گاز و گاز طبیعی، تولید ناخالص داخلی و موجودی وسایل نقلیه، از آزمون ریشه واحد و نرم افزار استفاده شده که نتایج آن در جدول 2 آمده است. بنابراین، تقاضای انرژی در بخش حمل­ و نقل تا حدود زیادی متأثر از متغیرهای وارد شده در مدل است. در این تحقیق به منظور تخمین تابع تقاضای بنزین از متغیرهای درآمد ملی سرانه، قیمت بنزین، تعداد ماشین­ها و کارایی ماشین­ها استفاده شده است.

مدل مورد بررسی در این تحقیق از قدرت توضیح­دهندگی بالایی برخورداراست. بنابراین، کشش­پذیری تقاضای انرژی در بخش حمل­ونقل جاده­ای نسبت به این دو حامل انرژی نسبتاً بالاست. بخش، به تحلیل شاخصی مصرف حامل­های انرژی بخش حمل و نقل بیان می­پردازد. یکی از نتایج مدل بالتاجی بر این اساس است که کارایی بالاتر مصرف سرانه هر ماشین را کاهش می­دهد، اما پاک معتقد است در طی 10 سال گذشته هیچ پیشرفت فنی صورت نگرفته است و به خاطر وجود موتورهای دیزلی که با گازوئیل کار می­کنند مصرف بنزین کاهش یافته است.

در بیشتر کشورها، بیش از 75 درصد از سوخت مصرفی در بخش زمینی-جاده­ای به کار می­رود. بدین ترتیب، بخش حمل و نقل یکی از عمده­ترین تقاضاکنندگان سوخت در جهان و در ایران به­شمار می­رود. امروزه، حمل و نقل یکی از مهم­ترین رشته­های خدماتی هر کشور به شمار می­رود تا آن­جا که پیشرفت آن از نشانه­های توسعه­یافتگی هر کشور است. روش­های مختلف حمل و نقل در هر کشوری با توجه به شرایط جغرافیایی و برنامه­ریزی اقتصادی آن کشور سامان یافته است.

یعنی، هر کشوری که از سیستم­های مجهزتر و کارآمدتر در بخش حمل و نقل بهره­مند است، از نظر اقتصادی پیشرفته­تر است. یکی از الگوهای تقاضای سوخت در بخش حمل و نقل با در نظر گرفتن موجودی سرمایه در این بخش الگوسازی شده است. بنابراین باید موجودی خودروهای کشور را در مدل در نظر گرفت. بالای این مدل نشان دهنده قدرت توضیح دهندگی الگو است. برای این منظور، از مدل استفاده شد و آزمون­های لازم برای بررسی صحت فروض روش حداقل مربعات و ایستایی متغیرهای مورد مطالعه انجام شد.

قرعه کشی خودرو Bmw میهن برای این منظور و برای بررسی صحت فروض روش حداقل مربعات معمولی، از آزمون­های ایستایی استفاده شده است. در این مطالعه از آزمون ریشه واحد دیکی فولر () برای تشخیص ایستایی فرآیندهای سری زمانی استفاده شده است. این تغییر ناگهانی در قیمت کاملاً مشخص است. همانطور که مشاهده می­شود، قیمت واقعی نفت گاز از سال 1357 تا 1383 بیشتر از قیمت اسمی بوده است. مشاهده می­شود که قیمت واقعی بنزین از سال 1357 تا 1383 بیشتر از قیمت اسمی آن بوده است.

از سال 1383 تا 1390 افزایش قیمت اسمی خیلی بیشتر از قیمت واقعی بوده است. اما بدون تردید، بخش حمل و نقل زمینی در همه کشورها روند رو به رشد سریعی داشته­است و سهم آن در انتقال بار و مسافر افزایش یافته است. برای مثال کشورهایی که در میان آب­ها محصورند، حمل و نقل دریایی پیشرفته­تری دارند؛ یا کشورهایی که در محاصره خشکی هستند از وسایل نقلیه زمینی و هوایی بیشتری استفاده می­کنند.

در واقع، هر سال تعداد وسایل نقلیه جدید در جاده­ها اضافه می­شوند، ولی تعداد اندکی از وسایل نقلیه فرسوده کنار گذاشته می­شوند. ولی همگی در سطح تفاضل مرتبه اول ایستا هستند. از بهمن ماه سال 1389، نفت گاز با دو نرخ سهمیه­ای1500 ریال در هر لیتر و نرخ آزاد 3500 ریال در هر لیتر در جایگاه­ها عرضه شده است. همچنین، با استفاده از آزمون پریوش-پگان می­سنجیم که آیا خودهمبستگی برطرف شده است یا خیر؟ نتایج نشان می­دهند با وارد کردن (1) خودهمبستگی برطرف می­شود.

آخرین بروزرسانی در: