طول مطالعه: 4 دقیقه

بایدن این کار را با دیگر سیاست های ترامپ با پایان دادن به ممنوعیت مسلمانان و ورود مجدد به توافقنامه آب و هوای پاریس انجام داد. از طرف دیگر در دولت ابراهیم رئیسی، رئیسجمهور کنونی، روند برای بازگرداندن مذاکرات بسیار کند بود و به همین ترتیب در مورد تعیین سازمان بیش از حد پافشاری شده است. در حالی که مذاکرات با رهبران جدید ایران در اواخر سال گذشته بار دیگر آغاز شد، آنها بر عدم تمایل دولت بایدن برای لغو تحریمهای قرص سمی که تیم ترامپ با هدف صریح ایجاد موانع سیاسی برای بازگرداندن توافق توسط بایدن اعمال کرده بود، ضربه خوردند.

ابرتورم جهانی
به همان اندازه که رویکرد ترامپ بد بود، شکست بایدن در اصلاح مسیر، اکنون تصمیم مهمتری است. در حالی که از نظر تئوری هنوز امکان ربودن پیروزی دیپلماتیک از چنگال شکست برای بایدن وجود دارد، بایدن امتیاز نمادینی را که به احتمال زیاد از بن بست دیپلماتیک چند ماهه خارج می شود، رد کرده است. متأسفانه، بدون احیای توافق هسته ای، هیچ گزینه خوبی در مورد ایران برای بایدن وجود ندارد.

آیفون 14 دیجی کالا
در حالی که مذاکرات برای احیای توافق سرانجام در آوریل 2021 آغاز شد، اما بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران در ژوئن، دولت محافظهکار جدیدی ایجاد شد که عمیقاً به مذاکرات با ایالات متحده بدبین بود. با روی کار آمدن بایدن، دریچه ای برای وی وجود داشت که قاطعانه از رویکرد شکست خورده سلف خود فاصله بگیرد و نشان دهد که واشنگتن در مورد پایبندی به تعهدات بین المللی خود جدی است. رایان کاستلو در پایان نوشت: اکنون، با نزدیک شدن سریع به انتخابات میاندورهای، احیای برجام یا هر توافقی با ایران که برنامه هستهای این کشور را عقب میاندازد، به یک تغییر اساسی نیاز دارد.  ​ ​.

آیفون 14 پرو مکس قیمت در نتیجه ادامه رویکرد ترامپ و پمپئو بایدن، ایران در آستانه «آستانه هستهای» قرار دارد. سپس گزینه به اصطلاح نظامی وجود دارد که میتواند منجر به یک جنگ منطقهای ویرانگر شود، افزایش انگیزه گسترش توان هستهای ایران و افزایش سرسامآور قیمتهای نفت را به همراه داشته باشد. یک بن بست آزمایشی ممکن است برای مدتی ادامه داشته باشد و از تشدید تنش به سمت جنگ تمام عیار یا گسترش توان هسته ای ایران جلوگیری شود. !

درخواستهای شاهینها برای اعمال تحریمهای بیشتر هیچ کمکی به کند کردن پیشرفتهای هستهای ایران نمیکند و احتمالاً باعث تشدید تنش بیشتر با ایران میشود. بایدن عاقلانه است که به هر قیمتی از این سناریو اجتناب کند. اما آنها بدون توجه به این موضوع اجازه داده اند که بازگرداندن توافق را مسدود کند. با این حال، در حال حاضر، در حالی که دولت او در تلاش است تا قیمت نفت را در پی تهاجم روسیه به اوکراین کاهش دهد، مشاوران رئیسجمهور بر اساس گزارشها بر بایدن فشار میآورند تا تعهدات خود را تغییر دهد و مقابل ولیعهد سعودی سر خم کند و در عین حال اجازه دهد پنجره فرصت برای احیای برجام از ترس ضربه سیاسی بسته شود.

بایدن برای شکستن استراتژی خاورمیانه ای ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، کارزار انتخاباتی راه انداخت - متعهد شد که عربستان سعودی را در قتل جمال خاشقجی مفتضح کند و توافق هسته ای ایران را که ترامپ آن را رها کرده بود، بازگرداند. علیرغم این واقعیت که دونالد ترامپ در طی چهار سال صدمات زیادی به سیاست ایران وارد کرد، جو بایدن و مشاورانش به طور معجزه آسایی هنوز این گزینه را داشتند که برای بازگشت سریع به توافق هستهای، دست به کار شوند.

اما علیرغم فضای کافی برای تغییر سیاست 180 درجه ای در مورد ایران، بایدن دچار تردید شد. به جای حرکت سریع برای بازگرداندن توافق در اوایل سال 2021، نامزدهای کابینه بایدن به این نکته اشاره کردند که ایران ابتدا باید به تعهدات خود که یک سال پس از خروج ترامپ از برجام شروع به لغو آنها کرد - بازگردد و پیشنهاد کردند که ایالات متحده با شرکای خود در اطراف منطقه مشورت خواهد کرد و به دنبال یک معامله "طولانی تر و قوی تر" خواهند بود.

قرعه کشی خودرو Iranecar اما با توجه به اینکه این ایالات متحده بود و نه ایران که توافق را زیر پا گذاشت و تردیدهای موجهی در مورد توانایی آمریکا برای حفظ توافق مجدد پس از سال 2024 وجود دارد، بایدن باید برای غلبه بر آسیب های سلف خود و بازگرداندن آمریکا و ایران به توافق با قاطعیت به مذاکرات نزدیک شود در عوض او هنوز در حال حفر چاله ای است که خود را در آن حتی عمیقتر پیدا کرده است. به همین ترتیب، ایران قبلاً به تصویب قطعنامه محکومیت از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی به دلیل عدم پاسخ قانعکننده به سوالاتی درباره فعالیت هستهای گذشته خود، با بستن دوربین های آژانس در برخی از سایت های هسته ای پاسخ داده است.

دیس تتلو و پیشرو

اقدام برای محکوم کردن ایران در نشست این هفته شورای حکام آژانس بینالمللی انرژی اتمی تنها میتواند در بهترین حالت پاسخ محدودی از ایران به همراه داشته باشد و در بدترین حالت میتواند نتیجه معکوس داشته باشد. به نظر میرسد روحانی را از نهایی کردن توافق در روزهای پایانی دوره ریاستجمهوریاش منع کردند. علاوه بر نگرانیها، نیروی هوایی اسرائیل اخیراً یک بازی جنگی عظیم را با مانور بیش از 100 هواپیما انجام داد که حمله ادعایی به تأسیسات هستهای ایران را شبیهسازی میکرد.

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر مایک پمپئو، مقام سابق دولت ترامپ اخیراً به دروغ پرزیدنت بایدن را به بازگشت به «سیاستهای قدیمی» متهم کرد که ظاهراً به دولت ایران قدرت میدهد. بنا بر گزارش ها، بایدن گفته است که به ظاهر تحت هیچ شرایطی، نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را از فهرست حذف نخواهد کرد. تصمیم ترامپ برای نقض عمدی و کنار گذاشتن توافق با ایران، شکستی آشکار بود که بایدن به درستی آن را محکوم کرد.

آخرین بروزرسانی در: