طول مطالعه: 4 دقیقه

2) سبد ارزهای خارجی شاخص دلار آمریکا از چه ارزهایی تشکیل شده است؟ ارزش این شاخص نشاندهنده ارزش دلار در بازارهای جهانی است. به همین ترتیب، اگر شاخص دلار آمریکا از مقدار قبلی خود حدود ۲۰ واحد کاهش یابد و به ۸۰ برسد، به این معنی است که قدرت و ارزش دلار آمریکا ۲۰ درصد کاهش یافته است. ۲. رابطه بین شاخص دلار آمریکا و طلا چگونه است؟ این در حالی بود که قیمت طلا نزدیک به ۸ درصد افزایش یافت.

جام جهانی کشتی آزاد

با توجه به اینکه بسیاری از صندوقهای سرمایهگذاری قابلمعامله طلا قصد دارد در داراییهای دیجیتالی همچون بیت کوین سرمایهگذاری کنند، احتمال اینکه بیت کوین شبیه طلا رفتار کند، افزایش مییابد. از طرف دیگر، بیت کوین نیز قابلمعامله است اما بازار و صنعت آن چندان قانونگذاری نشده است. شرکتهای بزرگی همچون کوینشیرز () نیز مدام گزارشهای را درمورد ارتباط بین بیت کوین و بازارهای سهام سنتی منتشر میکنند. در تصویر زیر میبینید که در سهماهه چهارم سال ۲۰۱۸ بازار سهام آمریکا نزدیک به ۲۰ درصد و یت کوین تا ۵۰ درصد سقوط کردند.

واقعیت تلخی که در ماههای سال بسیاری از معاملهگران صنعت ارزهای دیجیتال پذیرفتهاند، این است که بیت کوین همبستگی زیادی با سهام ایالات متحده و مخصوصاً با بورس نزدک () دارد. او یکی از اولین کسانی بود که توجه معاملهگران را به همبستگی بیت کوین با دلار آمریکا جلب نمود. بهعبارت دیگر، کمتر از ۱۴ سال پس از شکلگیری اولین ارز دیجیتال جهان، یعنی بیتکوین، از ارزهای دیجیتال درست مانند دلار بهعنوان یک «استاندارد پرداخت» استفاده میشود.

خودرو ملی ترکیه از آنجا که بیت کوین قدرت و حاکمیت کشورها (که با قدرت ارز فیات آن کشور و توانایی دولت در کنترل عرضه پول سنجیده میشود) را تهدید میکند، دولتها تمایلی ندارند آن را بهعنوان یک ارز قانونی بپذیرند. در تصویر زیر میتوانید همبستگی منفی بیت شاخص دلار آمریکا و بیت کوین را بهتر ببینید. سبد ارزهای خارجی شاخص دلار آمریکا از چه ارزهایی تشکیل شده است؟ شاخص دلار آمریکا () ارزش دلار آمریکا را نسبت به مجموعه یا سبدی از ارزهای خارجی دیگر اندازهگیری میکند.

عوامل کلانی همچون افزایش یا کاهش تورم آمریکا یا کشورهای حاضر در سبد آن، رکود و رشد اقتصادی آنها، سیاستهای پولی آنها، سیاستهای بانکهای مرکزی آنها و حتی شرایط کاری آنها میتوانند روی این شاخص تاثیر بگذارند. یورو، با فاصله بسیار زیادی، بیشترین تاثیر را در شاخص مذکور میگذارد و ۵۷.۶ درصد از سبد را تشکیل میدهد. شاخص دلار آمریکا در طول تاریخ خود فراز و فرودهای زیادی داشته است.

آیفون 14 پرو مکس با این حال، در سالهای اخیر شرکتهای زیادی همچون تسلا، از ارزهای دیجیتال بهعنوان روش پرداخت خود استفاده کردهاند. در نتیجه، بهخاطر قوانین موجود و برای جلوگیری از نقض قانون اساسی، مخصوصاً در کشورهای دموکراتیک، بیت کوین بهعنوان یک کالا در نظر گرفته میشود. هر دو برای سرمایهگذاران جذاباند، بهعنوان ابزاری برای ذخیره ارزش عمل میکنند و بسته به نیاز هولدرها عملکردهای مختلفی را انجام میدهند. نکته اول این است که بسیاری از افراد تصور میکنند بیت کوین میتواند جایگزین طلا شود.

کرونا امروز ایران
شاخص دلار آمریکا یکی از مهمترین و کلیدیترین ابزارهایی است که معاملهگران فارکس از آن استفاده میکنند. ۳.آیا شاخص دلار آمریکا در فارکس هم تأثیرگذار است؟ با توجه به اهمیت مسئله، قصد داریم در این مقاله از داموندمگ درباره همبستگی بین بیت کوین و شاخص دلار آمریکا صحبت کنیم. حال ما میخواهیم روی همبستگی بین بیت کوین و شاخص دلار آمریکا تمرکز کنیم. برای مثال، کارشناسان معتقدند در آینده ممکن است یوان چین () و پزو مکزیک () وارد سبد ارزهای شاخص دلار آمریکا شود؛ چراکه کشورهای مذکور، دو تا از شرکای تجاری اصلی ایالات متحده محسوب میشوند. ​​​​​.

اپل واچ نسل 8
برای مثال، همان طور که در تصویر زیر میبینید، در روندهای اصلاحی نزولی شدید این همبستگی مثبت است. دلار آمریکا قرار نیست به این زودیها نابود شود. این نوسانات عمدتاً بهخاطر فدرال رزرو آمریکا و ترس معاملهگردان از کندشدن رشد اقتصادی ایجاد شدند. حتی تعدادی از مقامات فدرال رزرو هم این چنین باوری دارند. ین، پوند، دلار کانادا، کرون و فرانک نیز بهترتیب ۱۳.۶، ۱۱.۹، ۹.۱، ۴.۲ و ۳.۶ درصد از سهم این سبد را تشکیل دادهاند.

زلنسکی هواپیمای اوکراینی

سبد مذکور از شش ارز خارجی تشکیل شده است: یورو ()، فرانک سوئیس ()، ین ژاپن ()، دلار کانادا ()، پوند انگلیس () و کرون سوئد (). هیچ تفاوتی بین و وجود ندارد و منظور از هر دوی آنها همان شاخص دلار آمریکا است. این شاخص در سال ۱۹۸۴ با نزدیکشدن به محدوده ۱۶۵ به اوج خود رسید. این اتفاق در سال ۱۹۹۹ افتاد و دلیل آن هم این بود که بسیاری از کشورهای اروپایی تصمیم گرفتند یورو را جایگزین ارزهای رسمی خود کنند.

دلیل آن هم ساده است. اگر شاخص دلار آمریکا برای مثال از محدوده ۱۰۰ به ۱۲۰ برسد، به این معنی است که قدرت دلار آمریکا در دوره زمانی موردبحث و در مقایسه با ارزهای موجود در سبد آن افزایش یافته و ۲۰ درصد بیشتر شده است. کمترین مقدار آن در سال ۲۰۰۷ و نزدیک به ۷۰ بود. زمانی که دلار آمریکا در برابر سایر ارزها ضعیف می شود، ارزش پول سایر کشورها افزایش می یابد و این امر تقاضا را برای کالاهایی مانند طلا را افزایش می دهد.​ ​.

بهعبارت دیگر، این دلایل نشان میدهند که اگر ارزش دلار آمریکا افزایش یابد، احتمال سقوط بیت کوین زیاد است و بالعکس. افزایش تقاضا نیز منجیر به افزایش قیمت طلا میشود. در این میان، قیمت طلا تغییری نکرد و این دارایی بار دیگر ثبات کرد که همچنان یک دارایی امن محسوب میشود. در این مورد، باید از مکس کایزر ()، بازرگان آمریکایی، تشکر کرد. معاملهگران این بازار باید همیشه موقعیت دلار را در جفتارزی که معامله میکنند، در نظر داشته باشند.

آخرین بروزرسانی در: