طول مطالعه: 4 دقیقه

پس از این حمله، یک هارد فورک از شبکه اصلی اتریوم گرفته شد که همه با اسم اتریوم آن را میشناسیم. گفتیم که اتریوم کلاسیک در واقع همان زنجیره اولیه شبکه اتریوم است و فورک جدیدی که از آن جدا شده، زنجیره جدیدی است که برای جلوگیری از به سرقت رفتن میلیونها دلار سرمایه مشارکت کنندگان پلتفرم دائو به وجود آمد. در ماه جولای سال ۲۰۱۴ یکی از بزرگترین تلاشهای جذب سرمایه دنیای کریپتو رقم خورد. او در سال ۲۰۱۴ به همراه گاوین وود به صورت رسمی شبکه اتریوم را بنیان گذاشت. ​​​​.

جام جهانی کشتی دکتر گاوین جیمز وود نیز یک مهندس کامپیوتر انگلیسی بود. او بهعنوان خالق پولکادات و کوزاما نیز شناخته میشود. شبکه اولیه اتریوم نیز در حال حاضر با اسم اتریوم کلاسیک شناخته میشود و در حال طی کردن یک مسیر جداگانه است. در ادامه، داستان جالب جدایی این دو شبکه از هم و چرایی آن را خواهید خواند. جامعه اتریوم در حال بررسی میزان خسارت بود در همان حال سارقان هم میتوانستند به تخلیه سازمان ادامه دهند اما پس از مدتی این کار را متوقف کردند.

در ۱۷ ژوئن سال ۲۰۱۶، سازمان دائو هک شد. هک پلتفرم چگونه اتفاق افتاد؟ پروژههایی که بیش از ۲۰ درصد حمایت جامعه دائو را کسب میکردند میتوانستند بخشی از صندوقهای سرمایهداری را به عنوان جایزه کسب کنند. ترکیب ماهیت تغییرناپذیر بلاک چین، به همراه متن باز بودن () این پلتفرم، باعث شد که کسب و کارهای خیلی زیادی از قراردادهای هوشمند استقبال کنند. یک سازمان بود که برنامههای خود را به روش دائو انجام میداد و با توسعه قراردادهای هوشمند بر اساس این شیوه، پروژههای خود را اجرا میکرد.

اتریوم امکان ایجاد قراردادهای هوشمند غیرمتمرکز را به کاربران میدهد. با وجود اینکه سازمان دائو روش فوقالعادهای برای افزایش سرمایهگذاری غیرمتمرکز بود، ضعفهای بزرگی داشت که در نهایت به نابودی آن منجر شد. اگر در انتهای این مطلب، حق را به اتریوم کلاسیک دادید و تصمیم گرفتید روی توکن آن، یعنی سرمایهگذاری کنید، حتما برگردید و روی خرید اتریوم کلاسیک کلیک کنید. قرارداد هوشمند هم به شکلی نوشته شده بود که سرمایه اتر کاربران قبل از اینکه مقدار توکن داخلی آپدیت شود به آنها پرداخت میشد.

قرعه کشی ایران خودرو 6 اردیبهشت 1401

این پلتفرم در سال ۲۰۱۶ بیش از ۱۲.۷ میلیون اتر سرمایه به ارزش ۱۵۰ میلیون دلار جذب کرد و تبدیل به یکی از بزرگترین سرمایهگذاریهای جمعی در طول تاریخ شد. در این رویداد بیش از ۲۵ هزار بیت کوین جذب شد که در آن زمان ارزشی حدود ۱۷ میلیون دلار داشت و بدین تریتب شبکه اتریوم به عنوان یک پلتفرم متن باز () و جهانی شکل گرفت. این بدین معنی است که شبکه اتریوم خیلی سریعتر و بهینهتر خواهد بود و میتواند مقیاس تراکنشهای خود را به شکل چشمگیری افزایش دهد.

گویین وود قبل از خلق اتریوم به عنوان یک مهندس تحقیقاتی در مایکروسافت فعالیت میکرد و پس از آن از شبکه اتریوم رونمایی کرد که به گفته خودش «یک کامپیوتر برای تمام دنیا» است. از آنجایی که پس از جدا شدن فورک، بلاک چین جدید با نسخههای قبلی سازگار نخواهد بود، خیلی از کاربر منتظر هستند که این شبکه نیز مانند اتریوم همین مسیر را در پیش بگیرد. دلیل اصلی این موضوع هم این است که تصمیم گرفته مانند بیت کوین ذخیره سکههای خود را به میزان ۲۱۰ میلیون سکه ثابت نگه دارد. ​​ ​!

دلار سبزه میدان ولی این تصمیم، مخالفانی داشت که تصمیم گرفتند رویه اولیه و اصلی شبکه اتریوم را ادامه دهند. برای خیلی از افراد این تصمیم تنها روشی بود که میتوانست شهرت اتریوم را حفظ کند اما برای برخی دیگر خیانت به ماهیت اصلی بلاک چین به شمار میرفت. تفاوت عمده دیگر اتریوم و اتریوم کلاسیک این است که زنجیره اتریوم به زودی آپدیت خواهد شد و سازوکار آن از --به --تغییر خواهد یافت.

در اینجا قانون ۲۸ روزه برای آنها مشکلساز شد. پس از بحثهای زیادی که درباره اتر سرقت شده صورت گرفت، موضوع به رای گذاشته شد. خیلی از اعضا بر این باور بودند که شبکه بلاک چین باید غیرقابل تغییر باشد و باید به شعار «کد، قانون است ()» پایبند بود. اما اینجا یک مشکل بزرگتر وجود داشت: تمامی اعضا روی یک روش واحد برای مقابله با شرایط به وجود آمده توافق نداشتند. برای مقایسه این دو رمزارز بهتر است بدانید که هارد فورک اتریوم در زمان جدا شدن یک حرکت جنجالی به شمار میرفت و در آن زمان سوژه بحثهای زیادی بود.

در مورد اتریوم کلاسیک لازم به ذکر است که تا فوریه سال ۲۰۲۱ سهم بازار این شبکه، چیزی حدود ۸۹۰ میلیون دلار بوده که در مقایسه با سهم بازار ۱۶۴ میلیارد دلاری اتریوم بسیار ناچیز به نظر میرسد. از آنجایی که عملکرد و کاربردهای و بسیار به هم نزدیک هستند، کیف پولهای مشترکی برای نگهداری و انتقال هر دو ارز دیجیتال پیشنهاد میشود. شبکه جدید هم با همان اسم اتریوم و با ارز دیجیتال بومی پیش رفت.

جام جهانی کشتی 2022 لازم به ذکر است که منشاء این مشکل، شبکه اتریوم نبود و به آسیبپذیری کد قرارداد هوشمند که بر بستر بلاک چین اتریوم نوشته شده بود، برمیگشت. به همین دلیل بنیانگذارهای این شبکه نیز همان بنیانگذارهای اتریوم یعنی ویتالیک بوترین و گوین وود هستند. فایل دگ در حافظهٔ پردازندهٔ گرافیکی بارگذاری میشود و به مرور زمان حجم آن زیاد میشود و حافظهٔ پردازنده گرافیکی را پر میکند بنابراین کم بودن حجم این فایل کمک زیادی به افرادی میکند که با حافظههای کمتر مشغول به ماین هستند.

از اینجا بود که تب و تاب خرید و فروش اتریوم کلاسیک بالا گرفت و تحلیلگران این را نتیجه اقدامات درست تیم اتریوم کلاسیک میدانند. اما اتریوم کلاسیک هم دست روی دست نگذاشت و در آذر ۱۳۹۹ هارد فورک تانوس را عملیاتی کرد. برای خرید اتریوم کلاسیک میتوانید به وبسایت پول نو مراجعه و پس از احراز هویت نسبت به خرید و فروش این رمزارز اقدام کنید. تنها قانون موجود این بود که تا ۲۸ روز سرمایه به یک دائوی فرزند () منتقل میشد و امکان دسترسی به به سرمایه وجود نداشت.

آخرین بروزرسانی در: